sieciowa biblioteka alternatywna WolfPunk
wróć na stronę główną

WSTĘP DO ANARCHIZMU

W co wierzą anarchiści
Różnice poglądowe
Anarchistyczna działalność

[broszura wydana przez Wydawnictwo "Inny świat"]

SPIS TREŚCI

 1. Słowo "Anarchia"
 2. Ideały anarchistyczne, czyli w co wierzą anarchiści
 3. Anarchia
 4. "Anarchia" a społęczny nieporządek
 5. Anarchizm i terroryzm
 6. Trochę o rządzie
 7. Rząd jako krok w stronę anarchii
 8. Geneza rządu
 9. Demokracja
 10. Droga ku anarchii
 11. Przymusowe podatki
 12. Komu służy zwalczanie narkotyków?
 13. Przyroda
 14. Ekologia a anarchizm
 15. Zielony anarchizm
 16. Radykalna ekologia
 17. Jak się dzielą anarchiści? Różnice poglądowe.
 18. Różnice pomiędzy anarchistami
 19. Intelektualiści i radykałowie
 20. Rewolucyjna przemoc i anarcho-pacyfizm
 21. Anarcho-syndykalizm i samostanowienie robotników
 22. Anarchizm a religia
 23. Optymizm i pesymizm
 24. Anarchistyczna działąlność
 25. Jak anarchiści są zorganizowani
 26. Anarchistyczna literatura
 27. Spotkania i demonstracje
 28. Squatting czyli sposób na życie
 29. Anarchistyczny Czarny Krzyż

Słowo "Anarchia"

Słowo "anarchia" zawsze używano dla określenia nieporządku i chaosu. Podobnie jest i dzisiaj; "anarchia" w tym znaczeniu wykorzystywana jest przez politycznych przeciwników, by zaszkodzić idei i zafałszować jej prawdziwe oblicze.

Nie warto jednak zagłębiać się w filologiczne dyskusje, gdyż jest to raczej kwestia historyczna. Właściwe znaczenie słowa "anarchia" jest niestety fałszowane przez niesłuszne twierdzenie, że rząd jest organem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa, a w konsekwencji stwierdzenia: społeczeństwo bez rządu byłoby skazane na nieład i chaos.

Istnienei tych uprzedzeń i ich wpływ na rozumienie znaczenia "anarchii" przez ogół społeczenstwa da się w łatwy sposób wytłumaczyć. Każdy z nas od samego początku wychowany jest w określonych warunkach i względem nich ustawia swoją rzeczywistość. Dla przykładu, urodzeni i wychowani w niewoli niewolnicy nie wiedzą czym jest wolność i pojęcie to jest dla nich czymś niezrozumiałym. Podobnie, pokolenia robotników, którzy przez wieki zobowiązani byli pracować dla bogatych, a ich losy zależały od właścicieli fabryk i posiadlości ziemskich, przyzwyczili się do tego stanu rzeczy i nie mogą wyobrazić sobie życia bez "Panów i Władców".

Skoro istnieje przeświadczenie, że rząd jest niezbędny i bez niego w społeczeństwie szerzyłby się chaos, tak więc "anarchia" oznaczająca brak władzy odgórnej, w konsekwencji niesie za sobą brak porządku. W wielu krajach, gdzie obowiązywała monarchia, slowo republika (wladza sprawowana przez wielu ludzi), używane było do określenia nieporządku i chaosu. Zmienilo się to wraz ze zmianą poglądów ludzi.

Uświadomienie społeczeństwu, że rząd jest nie tylko zbędny lecz nawet niekorzystny, sprawi, że anarchia (jako ustrój wykluczający potrzebę istnienia rządów) odbierana będzie jako naturalny porządek, społeczna solidarność i wolność.

Ci, którzy twierdzą, że anarchiści wybrali dla siebie nazwę niefortunną, źle interpretowaną przez społeczeństwo, są w bledzie. Problem nie polega na doborze źle kojarzonej nazwy lecz na tym, że idea anarchizmu uderza w wielowiekowe tradycje uciskania społeczeństwa przez rząd i państwo.

Anarchizm, jako ruch społeczno-polityczny, rozwijał się na przestrzeni wieków i przyjmował różne formy, w zależności od sytuacji politycznej. Niemniej jednak główne postulaty anarchistów pozostawały te same.


prawa Zwierząt, prawa człowieka
wróć na stronę główną