Powrót na stronę główną
sieciowej biblioteki alternatywnej


Jacek Poreda

Leczenie naturalne


Poprzednie rozdziały
Następne rozdziały

17. Domowa apteczka natury - naturalne antybiotyki

    Każdy naturalista powinien mieć w swojej apteczce pewien ze-staw środków leczniczych. Najważniejsze zioła czy preparaty, tak aby były pod ręką.
    Chciałbym przedstawić zestaw najważniejszych leków, o wszechstronnym i wspaniałym działaniu.
    Miód aloesowy - kilka liści 3 - 5 letniego aloesu umyć i osuszyć, włożyć do lodówki na około 7 dni. Potem zetrzeć na miazgę i połą-czyć z miodem według proporcji: 1 część miazgi - 2 części miodu. Ogrzać do wrzenia, odstawić na 24 godziny, ponownie ogrzać do wrzenia, przecedzić, trzymać w lodówce. Pijemy 2 razy dziennie rano i po południu przed posiłkami. Miód jest środkiem wzmacniającym (zwłaszcza po chorobie i w okresie zimowo-wiosennym), pobudza apetyt, leczy nieżyty, gruźlicę, zaparcia, wrzody żołądka.
    Zioła szwedzkie - lek wszechstronny, można go stosować wewnętrz-nie i zewnętrznie. Wzmacnia organizm, leczy praktycznie wszelkie choroby i dolegliwości.
    Propolis (kit pszczeli) - leczy wszystko! Duża moc bakteriobójcza, bogaty skład jeśli chodzi i środki odżywcze. Występuje jako nalewka (wrzody, rany, zapalenia gardła, angina, przeziębienia). Stosowana wewnętrznie i zewnętrznie jako maść (oparzenia, wrzody, żylaki, odleżyny, leczy tkankę kostną i chrzęstną).
    Nalewka bursztynowa - nacieranie piersi i pleców obniża temperatu-rę, leczy zapalenie płuc, oskrzeli, osłabienie mięśnia sercowego, arytmię, bóle głowy.
    Płyn z aloesem - oparzenia, rany, ropnie, choroby skóry, zaparcia, zapalenia stawów, choroby wątroby, zapalenie jelita grubego.
    Kiszony czosnek - pokrojone na pół ząbki czosnku (400 g) zalać 1 litrem wody z kiszonych ogórków w słoiku typu twist. Słoik zostawić w ciemnym miejscu na 14 dni. Po tym okresie odlać trochę do bezpo-średniego użytku, a resztę zostawić. Chodzi o to, aby "fabryki" pre-paratu zbyt często nie otwierać, bo wylatują wtedy składniki leczni-cze.
    Pijemy 3 razy po pół łyżki, jest to doskonały, naturalny antybiotyk. Antybiotyki chemiczne to zabójstwo dla organizmu. Ten antybiotyk może być powszechnie stosowany bez obawy o skutki uboczne (stany podgorączkowe, grypa, przeziębienia, infekcje, anginy, zapalenia itp.). Działa szybko i skutecznie.
    Są też inne środki oprócz czosnku. Przy zapaleniach migdałów, bó-lach głowy, gorączce, przeziębieniu, stanach zapalnych (np. ścięgna) stosujemy zawijanie nóg. Na 10 - 15 minut owijamy nogi zimnymi ręcznikami, a na to suche ręczniki. Po zabiegu wycieramy nogi i ubieramy ciepłe skarpety. Zabieg powtórzyć 2 - 3 razy dziennie.
    Zapalenie migdałów, katar - zimny kompres na szyję, na to suchy szal, zdjąć po zagrzaniu się (kilka razy dziennie).
    Grypa, zapalenie oskrzeli, zaziębienia - zawijanie łydek - technika jak wyżej, nogi od stóp do kolan, czas 45 - 60 minut.
    Przy wszystkich zawijaniach chorego należy dobrze przykryć, zwłaszcza zawijane części ciała. Aby wydzielić poty - herbata z lipy lub malin.
    Naturalnym antybiotykiem jest także pokrzywa, bogata w mikroele-menty i witaminy, zwiększa liczbę czerwonych ciałek, jest skutecz-nym lekiem w wielu schorzeniach. Warto mieć nalewkę z pokrzywy.
    Nasturcja - kolejny antybiotyk roślinny. Wzmacnia siły obronne or-ganizmu, obniża gorączkę, działa leczniczo w wielu chorobach. Spo-żywać należy 7 -10 liści w postaci sałatki.


18. Gorączka - wróg czy przyjaciel?

    Gorączki nie należy się obawiać. Jest to objaw, że organizm rozpoczyna walkę z chorobą. Dlatego nie jest wskazane zbijanie go-rączki, a zwłaszcza przyjmowanie specyfików obniżających gorącz-kę.
    Leczenie choroby rozpoczynamy przez stosowanie głównie za-biegów wodnych, wywoływanie potów (środki napotne), płukanie jamy ustnej wodą z cytryną, solą lub naparem z szałwi.
    Naturalne obniżanie gorączki:
    - zimne okłady na ciało
    - zimne zawijanie łydek (omówione w rozdziale Wodolecznictwo)
    Okłady te zmienia się po zagrzaniu. Ten sposób leczenia uwal-nia toksyny powstałe w trakcie choroby. Dla małych dzieci stosujemy kąpiel chłodzącą. Na 5 - 10 minut zanurzamy dziecko w wodzie o 2°C mniejszej od temperatury ciała. Kładziemy do łóżka i przykry-wamy. Po 15 - 20 minutach dopiero ubieramy (po wyschnięciu ciała, którego nie należy wycierać).
    Dla niemowląt - chłodzące lewatywy gumową gruszką 50 - 100 ml wody z naparem z rumianku o temperaturze 37°C.
    Leki powszechnie stosowane (polopiryna, aspiryna) nie są do-brym sposobem leczenia, najlepsza jest mieszanka ziół działających napotnie, moczopędnie, przeciwzapalnie:
    kwiat lipy 20 g
    kwiat bzu czarnego 20 g
    kwiat rumianku 10 g
    owoc maliny 25 g
    pączki brzozy 10 g (mogą być liście)
    kwiat tawuly 10 g
    1 łyżkę zalewamy 1 szklanką wrzątku, trzymamy pod przykryciem 5 - 10 minut. Pijemy 1/4 - 1/2 szklanki.
    Gorączka nie jest niebezpieczna, jeśli nie przekracza tempera-tury 39 - 40°C. Dlatego nie obawiajmy się. Gorączka jest sojuszni-kiem w chorobie. Jej działanie wspomagajmy zatem naturalnymi sposobami, a nie tabletkami.
    Istota polega na tym, że przy temperaturze 30 - 40°C leukocyty (białe ciałka), odpowiedzialne za walkę z chorobą, są najbardziej aktywne. Gdy gorączka jest zbyt wysoka (40°C i więcej) to stosujemy letnią lub zimną kąpiel, zimny kompres na głowę i szyję, płukanie jamy ustnej wodą o temperaturze około 15°C.

Poprzednie rozdziały
Następne rozdziały


Powrót do spisu treści

Powrót na stronę główną
sieciowej biblioteki alternatywnej