SŁOWACJA: PO KAMPANII
30.VI.2005
Choć zimowa akcja już dawno się zakończyła, informacje na ten temat piszemy dopiero teraz. Dlaczego? Staraliśmy się dowiedzieć jak wygląda sprawa wilków, ale niestety - nie udało nam się uzyskać dokładnych informacji, po za tym, że odstrzały nie zostały przerwane (i całkiem możliwe, że w następną zimę sprawa znów zacznie się od nowa). Natomiast wiadomo, że protesty pomogły przerwać odstrzał niedźwiedzi jeszcze zanim skończył się sezon polowań. Tak więc protesty były częściowo skuteczne.
Przy okazji podziękowania dla osób ze Śląska za bardzo aktywną pomoc w kampanii.
RZESZÓW BRONI WILKI I NIEDŹWIEDZIE:
PIKIETA PRZED KONSULATEM SŁOWACJI
21.XI.2004
W czwartek 25 listopada o godz. 14.00 w Rzeszowie odbędzie się pikieta przeciw odstrzałom wilków i niedźwiedzi na Słowacji. Miejsce: przed konsulatem Słowacji - ul. Armii Krajowej 80 (szklany wieżowiec). W planie: przemówienie, happening, odtwarzane z magnetofonu wycie wilków, zapalenie zniczy, złożenie petycji z podpisami do konsulatu.
Inne propozycje działania wymienione tutaj.
POZNAŃ: DEMONSTRACJA
DLA SŁOWACKICH DRAPIEŻNIKÓW
12.XI.2004
Po warszawskiej manifestacji tym razem protesty odbędą się w Poznaniu przed tamtejszym konsulatem Słowacji. Demonstracja odbędzie się w poniedziałek 15 listopada o godzinie 12.00, miejsce akcji: Św. Marcina 80/82, pod Konsulatem.
WARSZAWSKA DEMONSTRACJA
W OBRONIE WILKÓW I NIEDŹWIEDZI
4.XI.2004
We wtorek 9 listopada, o godzinie 12.00, przed Ambasadą Słowacji w Warszawie (ul. Litewska 6), odbędzie się demonstracja przeciwko decyzji słowackich władz dotyczącej odstrzału niedźwiedzi i wilków. W czasie manifestacji odbędzie się happening, w trakcie którego pod oknami ambasady pikietujący będą wymachiwać pluszowymi. Warto więc, aby każdy uczestnik, który może wziął ze sobą pluszaka ;) Tak więc jeśli jesteś z Warszawy, przybywaj. Organizatorzy manifestacji to: Stowarzyszenie Empatia, Fundacja "Niedźwiedź", PNRWI, VLK oraz Stowarzyszenie "Arka". O innych propozycjach działania piszemy tutaj.
SPRAWA SŁOWACJI - CIĄG DALSZY
31.X.2004
Obecna sytuacja słowackich drapieżników jest bardzo kiepska. Limit odstrzałów niedźwiedzi ostatecznie ustalono na poziomie osiemdziesięciu (myśliwi wnioskowali o 124). Należy dodać, iż szkody wyrządzało jedynie kilkanaście - a więc znacznie mniej, niż 80. Do piątku zginęło kilkanaście niedźwiedzi, w tym 2 za sprawą kłusowników. Z kolej odstrzały wilków na Słowacji będą trwały od 1 listopada 2004 do 15 stycznia 2005 - bez limitów ilościowych (!).
Apelujemy do wszystkich, którzy jeszcze nie wysłali listów protestacyjnych o pomoc w proteście - adresy znajdują się niżej. Domagajcie się zaprzestania odstrzałów.
SŁOWACKIE WILKI I NIEDŹWIEDZIE ZAGROŻONE
21.X.2004
W ostatnim roku na Słowacji myśliwi zabili przynajmniej 112 wilków, a jest to liczba równa ilości zwierząt urodzonych w tym samym okresie czasu. Prawdopodobnie taka sama liczba tych zwierząt zostanie odstrzelona w tym roku. Warto przy tym dodać, iż wedle danych słowackiej organizacji Vlk w marcu na Słowacji wilków było około 150...
Jednocześnie słowackie Ministerstwo (Ochrony) Środowiska podpisało zgodę na odstrzał przynajmniej 63 niedźwiedzi (w zeszłym roku na Słowacji notowano czynienie szkód jedynie przez kilkanaście niedźwiedzi, natomiast nie zaobserwowano tam ataków na ludzi). W poprzednim roku pozwolono na zabicie 71 niedźwiedzi (limit na szczęście nie został wtedy wypełniony).
Oba gatunki - wilk (Canis lupus L.) i niedźwiedź (Ursus arctos L.) są objęte ochroną na mocy Konwencji Bernenskiej i dyrektywy europejskiej 92/43/EEC (art. 12 i następne). Biorąc pod uwagę, że wilki i niedźwiedzie żyją blisko granic Słowacji, to zabijanie ich w tym kraju ma także wpływ na sytuację w innych krajach - w tym i w Polsce. Zwierzęta nie znają granic...
Konsekwencje odstrzałów wilków są zwykle fatalne - niszczą struktury wilczych watah (co TWORZY problemy, które jakoby odstrzały miałyby likwidować).
Prosimy wszystkich o pisanie listów protestacyjnych w tej sprawie do słowackiego ministerstwa środowiska (adres niżej) i żądanie zakazu tzw. regulacji pogłowia niedźwiedzi oraz domagajcie się całorocznej ochrony wilka.
Słowackie środowiska ekologiczne liczą na pomoc Polaków i Czechów. Nie zawiedźmy ich.
JAK POMÓC SŁOWACKIM WILKOM?
21.X.2004
Osoby zainteresowane pomocą w wyżej opisanej sprawie mogą to zrobić następująco:
Jeśli nie masz pomysłu jak sformułować list, możesz napisać go w krótkiej, choćby kilkuzdaniowej formie. Choć oczywiście dłuższe są bardziej wskazane.
Zasady porządkowe:
1. Podpisujemy się pod listami - politycy nie uznają anonimów.
2. Piszemy kulturalnie - chcemy być brani na poważnie!