prawa cz³owieka? prawa ludzi!
biblioteka praw Zwierz±t i Ludzi - wróæ na stronê g³ówn±

Deklaracja praw cz³owieka
w spakowanym zipem pliku txt [4,61 KB]
Powszechna Deklaracja Praw Cz³owieka - elementarne prawa cz³owieka

Powszechna Deklaracja Praw Cz³owieka

10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjê³o i proklamowa³o Powszechn± Deklaracjê Praw Cz³owieka. W nastêpstwie tego historycznego wydarzenia Zgromadzenie Ogólne wezwa³o Pañstwa Cz³onkowskie do opublikowania tekstu Deklaracji i do "spowodowania, aby Deklaracja by³a rospowszechniana, pokazywana, czytana i obja¶niana przede wszystkimw szko³ach i innych instytucjach o¶wiatowych, wszêdzie bez wzglêdu na status polityczny kraju lub terytorium".

PREAMBU£A

Zwa¿ywszy, ¿e uznanie przyrodzonej godno¶ci oraz równych i niezbywalnych praw wszystkich cz³onków wspólnoty ludzkiej jest podstaw± wolno¶ci, sprawiedliwo¶ci i pokoju ¶wiata,
Zwa¿ywszy, ¿e nieposzanowanie i nieprzestrzeganie praw cz³owieka doprowadzi³o do aktów barbarzyñstwa, które wstrz±snê³y sumieniem ludzko¶ci, i ¿e og³oszono uroczy¶cie jako najwznio¶lejszy cel ludzko¶ci d±¿enie do zbudowania takiego ¶wiata, w którym ludzie korzystaæ bêd± z wolno¶ci s³owa i przekonañ oraz z wolno¶ci od strachu i nêdzy,
Zwa¿ywszy, ¿e konieczne jest zawarowanie praw cz³owieka przepisami prawa, aby nie musia³ - doprowadzony do ostateczno¶ci - uciekaæ siê do buntu przeciw tyranii i uciskowi,
Zwa¿ywszy, ¿e konieczne jest popieranie rozwoju przyjaznych stosunków miêdzy narodami,
Zwa¿ywszy, ¿e Narody Zjednoczone w przyjêtej przez siebie Karcie potwierdzi³y wiarê w podstawowe prawa cz³owieka, godno¶æ i warto¶æ jednostki oraz w równouprawnienie mê¿czyzn i kobiet, a tak¿e wyrazi³y wolê popierania postêpu spo³ecznego i poprawy warunków ¿ycia w wiêkszej wolno¶ci,
Zwa¿ywszy, ¿e Pañstwa Cz³onkowskie podjê³y siê we wspó³pracy z Organizacj± Narodów Zjednoczonych zapewniæ powszechne poszanowanie i przestrzeganie praw cz³owieka i podstawowych wolno¶ci,
Zwa¿ywszy, ¿e jednakowe rozumienie tych praw i wolno¶ci ma olbrzymie znaczenie dla ich pe³nej realizacji,
Przeto
ZGROMADZENIE OGÓLNE
og³asza uroczy¶cie niniejsz± Powszechn± Deklaracjê Praw Cz³owieka jako wspólny najwy¿szy cel wszystkich ludów i wszystkich narodów, aby wszyscy ludzie i wszystkie organy spo³eczeñstwa - maj±c stale w pamiêci niniejsz± Deklaracjê - d±¿y³y w drodze nauczania i wychowywania do rozwijania i poszanowania tych praw i wolno¶ci i aby zapewni³y za pomoc± postêpowych ¶rodków o zasiêgu krajowym i miêdzynarodowym powszechne i skuteczne uznanie i stosowanie tej Deklaracji zarówno w¶ród narodów Pañstw Cz³onkowskich, jak i w¶ród narodów zamieszkuj±cych obszary podleg³e ich w³adzy.

Artyku³ 1
Wszyscy ludzie rodz± siê wolni i równi pod wzglêdem swej godno¶ci i swych praw. S± oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postêpowaæ wobec innych w duchu braterstwa.
Artyku³ 2
(1) Ka¿dy cz³owiek posiada wszystkie prawa i wolno¶ci zawarte w niniejszej Deklaracji bez wzglêdu na jakiekolwiek ró¿nice rasy, koloru, p³ci, jêzyka, wyznania, pogl±dów politycznych i innych, narodowo¶ci, pochodzenia spo³ecznego, maj±tku, urodzenia lub jakiegokolwiek innego stanu.
(2) Nie wolno czyniæ ¿adnej ró¿nicy w zale¿no¶ci od sytuacji politycznej, prawnej lub miêdzynarodowej kraju lub obszaru, do którego dana osoba przynale¿y, bez wzglêdu na to, czy dany kraj lub obszar jest niepodleg³y, czy te¿ podlega systemowi powiernictwa, nie rz±dzi siêsamodzielnie lub jest w jakikolwiek sposób ograniczony w swej niepodleg³o¶ci.
Artyku³ 3
Ka¿dy cz³owiek ma prawo do ¿ycia, wolno¶ci i bezpieczeñstwa swej osoby.
Artyku³ 4
Nie wolno nikogo czyniæ niewolnikiem ani nak³adaæ na nikogo s³u¿ebno¶ci; niewolnictwo i handel niewolnikami s± zakazane we wszystkich swych postaciach.
Artyku³ 5
Nie wolno nikogo torturowaæ ani karaæ lub traktowaæ w sposób okrutny, nieludzki lub poni¿aj±cy.
Artyku³ 6
Ka¿dy cz³owiek ma prawo do uznawania wszêdzie swojej osobowo¶ci prawnej.
Artyku³ 7
Wszyscy s± równi wobec prawa i maj± prawo, bez jakiejkolwiek ró¿nicy, do jednakowej ochrony prawnej. Wszyscy maj± prawo do jednakowej ochrony przed jak±kolwiek dyskryminacj± bêd±c± pogwa³ceniem niniejszej Deklaracji i przed jakimkolwiek nara¿eniem na tak± dyskryminacjê.
Artyku³ 8
Ka¿dy cz³owiek ma prawo do skutecznego odwo³ywania siê do kompetentnych s±dów krajowych przeciw czynom stanowi±cym pogwa³cenie podstawowych praw przyznanych mu przez konstytucjê lub przez prawo.
Artyku³ 9
Nikogo nie wolno samowolnie aresztowaæ, zatrzymaæ lub wygnaæ z kraju.
Artyku³ 10
Ka¿dy cz³owiek ma na warunkach ca³kowitej równo¶ci prawo, aby przy rozstrzyganiu o jego prawach i zobowi±zaniach lub o zasadno¶ci wysuwanego przeciw niemu oskar¿enia o pope³nienie przestêpstwa, byæ wys³uchanym sprawiedliwie i publicznie przez niezale¿ny i bezstronny s±d.
Artyku³ 11
(1) Ka¿dy cz³owiek oskar¿ony o pope³nienie przestêpstwa ma prawo, aby uznawano go za niewinnego dopóty, dopóki nie udowodni mu siê winy zgodnie z prawem podczas publicznego procesu, w którym zapewniono mu wszystkie konieczne ¶rodki obrony.
(2) Nikt nie mo¿e byæ skazany za przestêpstwo z powodu dzia³ania lub zaniechania nie stanowi±cego w chwili jego dokonania przestêpstwa wed³ug prawa krajowego lub miêdzynarodowego. Nie wolno tak¿e wymierzaæ kary wy¿szej ni¿ ta, która by³a przewidziana w chwili pope³nienia przestêpstwa.
Artyku³ 12
Nie wolno ingerowaæ samowolnie w czyjekolwiek ¿ycie prywatne, rodzinne, domowe, ani w jego korespondencjê, ani te¿ uw³aczaæ jego honorowi lub dobremu imieniu. Ka¿dy cz³owiek ma prawo do ochrony prawnej przeciwko takiej ingerencji lub uw³aczaniu.
Artyku³ 13
(1) Ka¿dy cz³owiek ma prawo swobodnego poruszania siê i wyboru miejsca zamieszkania w granicach ka¿dego pañstwa.
(2) Ka¿dy cz³owiek ma prawo opu¶ciæ jakikolwiek kraj, w³±czaj±c w to swój w³asny, i powróciæ do swego kraju.

Artyku³ 14
(1) Ka¿dy cz³owiek ma prawo ubiegaæ siê o azyl i korzystaæ z niego w innym kraju w razie prze¶ladowania.
(2) Nie mo¿na powo³ywaæ siê na to prawo w przypadku ¶cigania wszczêtego rzeczywi¶cie z powodu pope³nienia przestêpstwa pospolitego lub czynu sprzecznego z celami i zasadami Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Artyku³ 15
(1) Ka¿dy cz³owiek ma prawo do posiadania obywatelstwa.
(2) Nie wolno nikogo pozbawiaæ samowolnie obywatelstwa ani nikomu odmawiaæ prawa do zmiany obywatelstwa.
Artyku³ 16
(1) Mê¿czyzni i kobiety, bez wzglêdu na jakiekolwiek ró¿nice rasy, narodowo¶ci lub wyznania, maj± prawo po osi±gniêciu pe³noletno¶ci do zawarcia ma³¿eñstwa i za³o¿enia rodziny. Maja oni równe prawa w odniesieniu do zawierania ma³¿eñstwa, podczas jego trwania i po jego ustaniu.
(2) Ma³¿eñstwo mo¿e byæ zawarte jedynie za swobodnie wyra¿on± pe³n± zgod± przysz³ych ma³¿onków.
(3) Rodzina jest naturaln± i podstawow± komórk± spo³eczeñstwa i ma prawo do ochrony ze strony spo³eczeñstwa i Pañstwa.
Artyku³ 17
(1) Ka¿dy cz³owiek, zarówno sam jak i wespó³ z innymi, ma prawo do posiadania w³asno¶ci.
(2) Nie wolno nikogo samowolnie pozbawiaæ jego w³asno¶ci.
Artyku³ 18
Ka¿dy cz³owiek ma prawo do wolno¶ci my¶li, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje swobodê zmiany wyznania lub wiary oraz swobodê g³oszenia swego wyznania lub wiary b±d¼ indywidualnie, b±d¼ wespó³ z innymi lud¼mi, publicznie i prywatnie, poprzez nauczanie, praktykowanie, uprawianie kultu i przestrzeganie obyczajów.
Artyku³ 19
Ka¿dy cz³owiek ma prawo do wolno¶ci opinii i do jej wyra¿ania; prawo to obejmuje swobodê posiadania niezale¿nej opinii, poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania informacji i pogl±dów wszelkimi ¶rodkami, bez wzglêdu na granice.
Artyku³ 20
(1) Ka¿dy cz³owiek ma prawo do spokojnego zgromadzania i stowarzyszania siê.
(2) Nikogo nie mo¿na zmuszaæ do przynale¿no¶ci do jakiegokolwiek ugrupowania.
Artyku³ 21
(1) Ka¿dy cz³owiek ma prawo do uczestniczenia w rz±dzeniu swym krajem bezpo¶rednio lub poprzez swobodnie wybranych przedstawicieli.
(2) Ka¿dy cz³owiek ma prawo równego dostêpu do s³u¿by publicznej w swoim kraju.
(3) Wola ludu jest podstaw± w³adzy rz±du; wola ta wyra¿a siê w przeprowadzanych okresowo rzetelnych wyborach, opartych na zasadzie powszechno¶ci, równo¶ci i tajno¶ci, lub na innej równorzêdnej procedurze, zapewniaj±cej wolno¶æ wyborów.
Artyku³ 22
Ka¿dy cz³owiek ma, jako cz³onek spo³eczeñstwa, prawo do ubezpieczeñ spo³ecznych; ma równie¿ prawo do urzeczywistniania - poprzez wspólny wysi³ek narodu i wspó³pracê miêdzynarodow± oraz
zgodnie z organizacj± i zasobami ka¿dego Pañstwa - swych praw gospodarczych, spo³ecznych i kulturalnych, niezbêdnych dla poczucia godno¶ci i swobodnego rozwoju osobowo¶ci.
Artyku³ 23
(1) Ka¿dy cz³owiek ma prawo do pracy, do swobodnego wyboru miejsca pracy, do odpowiednich i zadowalaj±cych warunków pracy oraz do ochrony przed bezrobociem.
(2) Ka¿dy cz³owiek, bez wzglêdu na jakiekolwiek ró¿nice, ma prawo do równej p³acy za równê pracê.
(3) Ka¿dy pracuj±cy ma prawo do odpowiedniego i zadowalaj±cego wynagrodzenia, zapewniaj±cego jemu i jego rodzinie egzystencjê odpowiadaj±cê godno¶ci ludzkiej i uzupe³nianego w razie potrzeby innymi ¶rodkami pomocy spo³ecznej.
(4) Ka¿dy cz³owiek ma prawo do tworzenia zwi±zków zawodowych i do przystêpowania do zwi±zków zawodowych dla ochrony swych interesów.
Artyku³ 24
Ka¿dy cz³owiek ma prawo do wypoczynku, w³±czaj±c w to rozs±dne ograniczenie godzin pracy i okresowe p³atne urlopy.
Artyku³ 25
(1) Ka¿dy cz³owiek ma prawo do poziomu ¿ycia zapewniaj±cego zdrowie i dobrobyt jemu i jego rodziny, w³±czaj±c w to wy¿ywienie, odzie¿, mieszkanie, opiekê lekarska i konieczne ¶wiadczenia socjalne, oraz prawo do poczucia bezpieczeñstwa w przypadku bezrobocia, choroby, kalectwa, wdowieñstwa, staro¶ci lub utraty ¶rodków do ¿ycia w inny sposób od niego niezale¿ny.
(2) Matka i dziecko maj± prawo do specjalnej opieki i pomocy. Wszystkie dzieci, zarówno ma³¿eñskie jak i pozama³¿eñskie, korzystaj± z jednakowej ochrony spo³ecznej.
Artyku³ 26
(1) Ka¿dy cz³owiek ma prawo do nauki. Nauka bêdzie bezp³atna, przynajmniej na szczeblu podstawowym. Nauka podstawowa bêdzie obowi±zkowa. O¶wiata techniczna i zawodowa bêdzie powszechnie dostêpna, a studia wy¿sze bêd± dostêpne dla wszystkich na równych zasadach w zale¿no¶ci od uzdolnieñ.
(2) Nauczanie bêdzie ukierunkowane na pe³en rozwój osobowo¶ci ludzkiej i umocnienie poszanowania praw cz³owieka i podstawowych wolno¶ci. Bêdzie ono krzewiæ wzajemne zrozumienie, tolerancjê i przyja¼ñ miêdzy wszystkimi narodami, grupami rasowymi i religiami, a tak¿e wspieraæ dzia³alno¶æ Organizacji Narodów Zjednoczonych zmierzaj±c± do utrzymania pokoju.
(3) Rodzice majê prawo pierwszeñstwa w wyborze rodzaju nauczania, którym objête bêd± ich dzieci.
Artyku³ 27
(1) Ka¿dy cz³owiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w ¿yciu kulturalnym swojej spo³eczno¶ci, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postêpie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw.
(2) Ka¿dy cz³owiek ma prawo do ochrony moralnych i materialnych korzy¶ci wynikaj±cych z jakiejkolwiek jego dzia³alno¶ci naukowej, literackiej lub artystycznej.
Artyku³ 28
Ka¿dy cz³owiek ma prawo do takiego porz±dku spo³ecznego i miêdzynarodowego, w którym prawa i wolno¶ci zawarte w niniejszej Deklaracji mog± byæ w pe³ni realizowane.
Artyku³ 29
(1) Ka¿dy cz³owiek ma obowi±zki wobec spo³eczeñstwa, bez którego niemo¿liwy jest swobodny i pe³ny rozwój jego osobowo¶ci.
(2) W korzystaniu ze swoich praw i wolno¶ci ka¿dy cz³owiek podlega jedynie takim ograniczeniom, które s± ustalone przez prawo wy³±cznie w celu zapewnienia w³a¶ciwego uznania i poszanowania praw i wolno¶ci innych i w celu uczynienia zado¶æ s³usznym wymogom moralno¶ci, porz±dku publicznego i powszechnego dobrobytu w demokratycznym spo³eczeñstwie.
(3) Te prawa i wolno¶ci nie mog± w ¿adnym przypadku byæ egzekwowane w sposób sprzeczny z celami i zasadami Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Artyku³ 30
¯adnego z postanowieñ niniejszej Deklaracji nie mo¿na rozumieæ jako udzielaj±cego jakiemukolwiek Pañstwu, grupie lub osobie jakiegokolwiek prawa do podejmowania dzia³alno¶ci lub wydawania aktów zmierzaj±cych do podwa¿enia któregokolwiek z praw i wolno¶ci zawartych w niniejszej Deklaracji.

Deklaracja praw cz³owieka
w spakowanym zipem pliku txt [4,61 KB]
Powszechna Deklaracja Praw Cz³owieka - elementarne prawa cz³owieka

prawa cz³owieka? prawa ludzi!
biblioteka praw Zwierz±t i Ludzi - wróæ na stronê g³ówn±

alternatywny punkt informacyjny WATAHA