Grzech 5. Brak ziemi
Brak ziemi jest jedną z największych bolączek biednych krajów. Mieszkańcy wypalają las dla pozyskania ziemi pod uprawy i w ten sposób powodują większe straty niż ktokolwiek inny. World Rainforest Movement (Światowy Ruch na Rzecz Lasów Deszczowych) proponuje więc szereg reform uwłaszczeniowych dla tych ludzi i zakłada, że bogate kraje powinny wywrzeć naciski na rządy państw Trzeciego Świata, w celu poprawy ich sytuacji. Podkreśla się także znaczenie przemysłu drzewnego, który wykupuje ziemie uprawne pod drogi i zakłady, odbierając lokalnym mieszkańcom źródło utrzymania.
Grzech 6.Osłabienie znaczenia lokalnych społeczności
Zniszczenia w środowisku naturalnym związane są blisko z osłabieniem społeczności lokalnych. W takich przypadkach, kontrola nad ziemią przechodzi w ręce władz centralnych i instytucji międzynarodowych, które nie mają żywotnej potrzeby ochrony ziemi, a wręcz przeciwnie - wykorzystując bogacąc się kosztem lasów pierwotnych. Należy ten proces odwrócić i oddać ziemie ich mieszkańcom, także - plemionom pierwotnym zamieszkującym lasy deszczowe.
Uznanie praw pierwotnych mieszkańców do życia w zachowanych lasach deszczowych jest jedną z ważniejszych kwestii związanych z polityką ochrony lasów deszczowych. Plemiona Penan (Malezja), Yanomani z Brazylii czy Pigmeje ze środkowej Afryki żyją w zachowaniu równowagi pomiędzy własną konsumpcją a stanem otaczającego środowiska, traktując las jako święte, przepojone duchem miejsce, z którego nie wolno wziąć więcej niż się odda.
7.Eksploatacja drewna z lasów tropikalnych
Drewno z lasów tropikalnych wykorzystuje się na rozmaite sposoby i w większości przypadków, można je zastąpić. Gdyby popyt znacznie spadł, międzynarodowy handel tym drewnem przystał być opłacalny i w ten sposób zlikwidowałoby się podstawową przyczynę wyniszczania lasów tropikalnych.
Na szczęście dla planety pojawiają się stopniowo działania, które służą zarówno ochronie lasów pierwotnych, jak i wdrażaniu rozwiązań zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju.
Na przykład, jednym ze sposobów walki z wycinką lasów tropikalnych, jest znakowanie drewna. Jak dotąd, największy sukces odniósł tu system wprowadzony przez Radę Zarządców Lasów (Forest Stewardship Council - FSC) w 1993 r. członkowie Rady to organizacje pozarządowe, organizacje ochrony praw człowieka, konsumenci i producenci drewna z ponad 25 krajów. FSC wyznaczył cztery organizacje oceniające, czy międzynarodowe organizacje ubiegające się o możliwość używania certyfikatu, działają w poszanowaniu środowiska naturalnego.
W USA Rainforest Action Network prowadzi kampanię zakładającą zmniejszenie wykorzystania drewna o 75%.
W 1900 r. rząd Kolumbii oddał pierwotnym mieszkańcom połowę ich pierwotnych puszczańskich terenów, przyznając im prawo bycia strażnikami puszczy.
Na Papui - Nowej Gwinei i w Ekwadorze Rainforest Information Centre (Centrum Informacji nt. Lasów Deszczowych) prowadzi szereg małych projektów mających wspierać rozwój aspiracji do ziemi małych tradycyjnych właścicieli i lokalnych mieszkańców.
Daleko nam jednak jeszcze do zahamowania dewastacji naturalnych lasów deszczowych. Miejmy nadzieję, że zdążymy zanim odejdzie ostatni jaguar - duch puszczy. Więcej informacji o działaniach na rzecz ochrony lasów deszczowych: http://www.rainforestjukebox.org Izabela Kołacz ikolacz%40wp.pl ________ *) Nadtytuł pochodzi od webmastera |