Powrót na stronę główną


Tu możesz ściągnąć niniejszy tekst
w spakowanym zipem pliku txt [2,33 KB]
Kurczaki: ze skorupki do piekła


Kurczaki: ze skorupki do piekła

"Mamo! Skąd pochodzą jajka?"

Kurczaki płci męskiej, niepotrzebne przemysłowi jajek są: wrzucane żywcem do mielącej maszyny, zabijane jednotlenkiem węgla lub wyrzucane, będąc jeszcze żywe do śmieci.
Kurczakom płci żeńskiej obrzyna się dzioby rozżarzonym do czerwoności żelazem. Następnie wciska się je po pięć lub sześć do malutkiej klatki. Po osiemnastu miesiącach i zniesieniu około trzystu jajek pakuje się je do ciężarówek i wysyła na rzeź. Ich mięso przerabiane jest na karmę dla psów lub parówki drobiowe.

"Czym jest pieczony kurczak?"

Brojlery (kurczaki hodowane na mięso) trzymane są w takich samych warunkach jak kury znoszące jajka, tzn. w metalowych klatkach lub w ciemnych szopach, gdzie zmuszane są chodzić po własnych odchodach, pośród zwłok ptakó, które umarły z powodu brudu, uduszenia się lub stresu. Ich naturalna długość życia, wynosząca 15-20 lat, jest gwałtownie skrócona, kiedy to ich gardła są rozcinane po przeżyciu zaledwie 48 dni. Brojlery spędzają większość życia w takim bólu, że nie są zdolne nawet do poruszanioa się.

"czy kurczak nie jest zdrowym jedzeniem?"

Ponad 50% sprzedawanych kurczakó zakażonych jest salmonellą i groźnymi bakteriami. Dodatkowo są one przyczyną wielu chorób. Kurczak zawiera tyle samo cholesterolu co wołowina, a pojedyncze jajko ma dwa razy więcej tamującego tętnice cholesterolu niż hamburger.

Ekologiczny koszmar.

Każdego roku w samej tylko Ameryce przemysł drobiowy produkuje trzy miliardy kilogramów gnoju, a fermy kurczakó zużywają 450 milionów litrów wody dziennie, której zaczyna brakować na świecie.


Kury cierpią w systemach klatkowych.

System klatkowy jest jedną z najokrutniejszych form hodowli. Ponad 90% ptaków krajów Unii Europejskiej jest skazanych na życie w warunkach, które tłumią większość ich naturalnych instynktów.
Nietrudno jest znaleźć dziesiątki tysięcy ptakó ściśniętych w klatkach na sześciu poziomach jednego budynku. Prawo, istniejące aktualnie w Unii Europejskiej pozwala na umieszczenie do pięciu ptakó, z których każdy ma rozpiętość skrzydeł na 80 cm, w klatce o wymiarach 50x50 cm. Jest to podobne do skazania trzech dorosłych osób na spędzenie reszty życia w jednej budce telefonicznej. Kury nie mają możliwości wyprostować skrzydeł ani nimi machać. Spędzają życie stojąc na zabrudzonej, drucianej podłodze. Ich nogi mogą zostać uszkodzone, skręcone lub złamane, a pazury przerośnięte. Ptaki nie mają spokojnego miejsca, gdzie mogłyby znosić jaja, nie mają grzęd, na których mogłyby usiąść w nocy i wyściółki, którą mogłyby dziobać lub się w niej tarzać. Brak ruchu i ćwiczeń powoduje, że kości ich są słabe i łamliwe.
Ograniczenia te i nienaturalne warunki nie pozwalają ptakom podążać za swoimi wrodzonymi instynktami. Badania naukowe udowodniły, że kury byłyby bardziej wydajne jeśli zapewniłoby się im dostęp do cichych miejsc lęgowych. Wyniki pokazały także, że jeśli nie pozwala się ptakom kąpać w ściółce, machać skrzydłami oraz wykonywać innych zachowań właściwych ich naturze, wykazują one ooznaki stresu i frustracji.

"Dlaczego system klatkowy jest tak popularny?"

Ponieważ jest najtańszym sposobem produkcji jaj - koszty produkcji są 10-50% niższe niż przy produkcji, wykorzystującej metody alternatywne. Zbieranie jaj i karmienie jest całkowicie zautomatyzowane - jeden człowiek może opiekować się 50000 lub więcej ptakó w jednym budynku.

"Jakie są alternatywy?"


System grzędowy.
Jajka bywają określane jako "stodolniane" lub "grzędowe". Nazwa ta pochodzi od kur, żyjących w stadach wewnątrz wielkich budynkó. Składają jaja na skrzynkach z gniazdami, umieszczonymi dookoła budynku. Mają wystarczającą swobodę do wyprostowania skrzydeł i machania nimi, mają też dostęp do ściółki na podłodze, w której mogą się kąpać. Są grzędy, na których mogą w nocy usiąść.

System wolno-przestrzenny.
Tradycyjny wygląd systemu wolno-przestrzennego to kurczaki, żyjące w małych kurnikach na otwartych polach, w rzeczywistości ograniczony do kilku wolno-przestrzennych systemów. Nowoczesna skala produkcji dała w rezultacie więcej kurczakó, żyjących w budynkach podobnych do systemów grzędowych, ale mających dodatkowe udogodnienie w dostępie do środowiska zewnętrznego przez otwory.
Kurczaki w tym systemie mają 200 razy więcej przestrzeni niż zwierzęta w systemie klatkowym.
Ptaki powinny mieć umożliwiony całodzienny dostęp do ruchu na wolnym powietrzu.

Tu możesz ściągnąć niniejszy tekst
w spakowanym zipem pliku txt [2,33 KB]
Kurczaki: ze skorupki do piekła

Powrót na stronę główną